
Proportional Relationships and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main focus of the lesson introduced by Mrs. Zia?
Equations of graphs of proportional relationships involving fractions
Understanding algebraic expressions
Solving quadratic equations
Learning about geometric shapes
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How long did it take Sam's mother to complete her previous 5k race?
1 hour
1 and 1/2 hours
2 hours
2 and 1/2 hours
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of Sam's mother's running speed?
10 km per hour
2 km per hour
3 and 1/3 km per hour
5 km per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the ordered pair (2, 6 and 2/3) represent in the context of Sam's mother's race?
2 hours and 6 and 2/3 km run
6 and 2/3 km and 2 hours run
2 km and 6 and 2/3 hours
6 and 2/3 hours and 2 km run
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equation that models the data from Sam's mother's race?
y = 2x
y = 3 and 1/3 x
y = 10x
y = 5x
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the context of the mushroom example, what is the unit rate in cost per pound?
$10 per pound
$8 per pound
$6 per pound
$5 per pound
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the ordered pair (2, 16) mean in the mushroom example?
16 pounds of mushrooms cost $2
2 pounds of mushrooms cost $16
16 pounds of mushrooms cost $8
2 pounds of mushrooms cost $8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Mushroom Cost and Race Analysis

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships and Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional and Non-Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Constants

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships in Graphs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade