
Proportional Relationships and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics, Science, Arts
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What are the two key indicators of a proportional relationship on a graph?
The line is straight and does not pass through the origin.
The line is curved and passes through the origin.
The line is curved and does not pass through the origin.
The line is straight and passes through the origin.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 1 pound of gumdrops costs $2, what is the cost for 0.5 pounds?
$1.00
$0.50
$1.50
$2.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you find the unit rate if it's not given?
Multiply the cost by the number of pounds.
Divide the number of pounds by the cost.
Divide the cost by the number of pounds.
Add the cost and the number of pounds.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equation to find the y-value in a proportional relationship?
y = K + x
y = K - x
y = K * x
y = K / x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the constant of proportionality is 2, what is the cost for 1.5 pounds of gumdrops?
$5.00
$3.00
$2.00
$4.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equation for x in terms of y and the constant of proportionality?
x = y * K
x = y - K
x = y / K
x = y + K
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the constant of proportionality is 8, what is the equation for y?
y = 8 + x
y = 8 * x
y = 8 / x
y = 8 - x
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Proportional Relationships and Constants

Interactive video
•
6th - 7th Grade
7 questions
Understanding Direct Proportionality

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Proportional Relationships and Variables

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships and Slope

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Constant of Proportionality

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade