
Cost and Allowance Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost of the youth group trip per member, including hotel and park passes?
$150
$85
$32.50
$65
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one park pass cost per day with food included?
$150
$32.50
$85
$65
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If an ice cream bar costs $2.89, and you buy it with three water bottles for $10 total, how much does each water bottle cost?
$1.50
$2.37
$2.89
$3.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Charlotte ends the week with $12 after spending half her allowance and earning $4. What is her weekly allowance?
$20
$12
$8
$16
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many weeks does Charlotte need to save to reach her $100 goal if she saves all her allowance?
5 weeks
6.25 weeks
7 weeks
8 weeks
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the regular price of one shirt if Allen buys four shirts with a $10 discount for $44 total?
$15
$10
$11
$13.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much more does Allen pay per shirt if he buys them individually rather than in bulk?
$2.50
$3.00
$1.50
$2.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Solving Linear Equations in Real-Life Scenarios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Budgeting and Financial Calculations

Interactive video
•
6th - 8th Grade
6 questions
CLEAN : Sandsurfing to keep on the straigt and narrow in Cape Town

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving Linear Equations and Word Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving 2 Step Equation Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Cost and Measurement Word Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Calculating Unit Prices and Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Multi-Step Multiplication and Division Challenge for 4th Graders

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade