What is the sum of two numbers if their difference is 173 and one of the numbers is 217?

Solving Word Problems with Equations

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
450
390
361
434
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 356 students in total, and 34 more than four times the number of girls is the number of boys, how many girls are there?
60
50
45
32
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a school with 356 students, if the number of boys is 34 more than four times the number of girls, how many boys are there?
200
250
300
324
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A person has 18 bills in total, consisting of five-dollar and one-dollar bills, amounting to $62. How many five-dollar bills does she have?
9
5
7
11
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a person has 11 five-dollar bills and 7 one-dollar bills, what is the total amount of money?
$62
$55
$60
$65
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A friend bought two boxes of pencils and eight notebooks for $11. How much does each notebook cost if three boxes of pencils and five notebooks cost $11.25?
$0.50
$1.25
$1.00
$0.75
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a notebook costs $0.75, how much would seven notebooks cost?
$5.25
$6.00
$4.50
$7.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Large Numbers and Counting Time

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding Angles and Prisms

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Inequalities and Discounts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Mastering Integer Operations: Addition and Subtraction

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Basic Math Problems in Everyday Life

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Multiplying Signed Numbers Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Absolute Value and Distance Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Mathematical Concepts in Real-Life Scenarios

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade