
Unit Rates and Proportions Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Roberto mows 3 lawns for $90, how much does he earn per lawn?
$30
$35
$20
$25
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why do the ratios 3/90 and 4/120 represent the same value?
They have the same denominator.
They have the same numerator.
They are both less than 1.
They simplify to the same unit rate.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 3 red shoes for every 8 black shoes, how many black shoes are there for 9 red shoes?
32
16
40
24
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Eric lays tiles at a constant rate. If he covers 150 square feet in 3 hours, how much does he cover in 1 hour?
50 square feet
40 square feet
30 square feet
60 square feet
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many ounces are in one can if there are 56 ounces in two cans?
14 ounces
28 ounces
56 ounces
112 ounces
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound if a 5-pound bag costs $5.15?
$0.95
$1.29
$1.03
$1.15
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a steel sample, if there are 90 parts iron to 3 parts carbon, what is the unit rate of iron to carbon?
30:1
20:1
40:1
10:1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Understanding Unit Rates and Ratios

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Unit Rates and Measurement Conversions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratios and Proportions in Recipes

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Measurement Conversion Techniques

Interactive video
•
4th - 5th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships and Earnings

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Double Number Lines and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Pricing Concepts

Interactive video
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade