Naomi earned $54 over two days. If she worked a total of 6.75 hours, how much did she earn per hour?

Calculating Earnings and Costs

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$6
$9
$7
$8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Casey bought 6.2 yards of blue fabric and 5.4 yards of red fabric for $58. What is the cost per yard?
$4
$5
$6
$7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ross got half of the parts of a question correct, which was worth 37.5 points. How many points did he receive?
18.5
18.75
20
19
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Charles paid for three-fifths of a $14.50 bill, how much did he pay?
$8.70
$8.50
$8.90
$9.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Bob drove five-sevenths of a 188.3-mile trip. How many miles did he drive?
133.5
135
134.5
136
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The winner of a raffle receives three-fourths of $530.40. How much do they get?
$400
$390
$397.80
$395.30
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Samuel wants to buy batteries costing $5.60 each with his earnings from recycling. If he earned $11.20, how many batteries can he buy?
4
3
2
1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Understanding Rational Numbers and Integers

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Adding and Understanding Rational Numbers

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Understanding Rational Numbers and Operations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
GCSE Maths - Types of Numbers #1

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Diego's Earnings and Savings Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Dividing Rational Numbers Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Shannie's Bike-a-thon Math Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade