
Calculating Earnings and Costs

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Naomi earned $54 over two days. If she worked a total of 6.75 hours, how much did she earn per hour?
$6
$9
$7
$8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Casey bought 6.2 yards of blue fabric and 5.4 yards of red fabric for $58. What is the cost per yard?
$4
$5
$6
$7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ross got half of the parts of a question correct, which was worth 37.5 points. How many points did he receive?
18.5
18.75
20
19
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Charles paid for three-fifths of a $14.50 bill, how much did he pay?
$8.70
$8.50
$8.90
$9.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Bob drove five-sevenths of a 188.3-mile trip. How many miles did he drive?
133.5
135
134.5
136
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The winner of a raffle receives three-fourths of $530.40. How much do they get?
$400
$390
$397.80
$395.30
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Samuel wants to buy batteries costing $5.60 each with his earnings from recycling. If he earned $11.20, how many batteries can he buy?
4
3
2
1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Identifying Rational and Irrational Numbers

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rational Number Arithmetic Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Rational Numbers and Fractions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Fractions and Decimals Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Combining Like Terms and Properties

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Understanding Fractions and Operations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 8th Grade
9 questions
Comparing and Converting Decimals

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade