
Ratio and Proportion Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of dogs to cats if there are 6 dogs and 4 cats?
4:6
2:3
6:4
3:2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe uses 9 cups of seeds and 6 tablespoons of syrup, what is a smaller batch that maintains the same taste?
12 cups of seeds and 8 tablespoons of syrup
1 cup of seeds and 1 tablespoon of syrup
6 cups of seeds and 4 tablespoons of syrup
3 cups of seeds and 2 tablespoons of syrup
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you express the ratio 4:6 in an equivalent form?
2:3
Neither A nor B
Both A and B
8:12
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a train travels 25 meters in one second, how far will it travel in 4 seconds?
50 meters
75 meters
125 meters
100 meters
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Andre runs 2 km in 15 minutes, and Jada runs 3 km in 20 minutes. Who is faster?
Both run at the same speed
Andre
Cannot be determined
Jada
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a shop sells bagels for $5 per dozen, how much would 6 bagels cost?
$2.50
$5.00
$10.00
$7.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per bag of rice if 2 bags cost $3?
$2.50
$1.50
$1.00
$2.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Discount Calculations and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Tropical Fruit Punch and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Understanding Ratios and Relationships

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Predictions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Equivalent Ratios and Fractions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratio and Proportion Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade