
Ratios and Proportions Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the simplified ratio of questions Chris answered correctly to the total number of questions?
4:5
2:3
5:6
3:4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Janet uses 4 cups of milk, how many teaspoons of cocoa should she use to maintain the same taste?
5 teaspoons
6 teaspoons
7 teaspoons
8 teaspoons
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would 7 tacos cost if 4 tacos are priced at $10?
$22.50
$17.50
$15.00
$20.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one candy bar if 3 candy bars cost $3.81?
$1.27
$1.50
$1.75
$2.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many teaspoons of cocoa does Beth use for 6 cups of milk?
11 teaspoons
8 teaspoons
9 teaspoons
10 teaspoons
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many miles can Scout's car drive on one gallon of gas if it can drive 480 miles on 15 gallons?
30 miles
34 miles
28 miles
32 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of red to black bracelets if Melanie has 4 red and 8 black bracelets?
3:4
2:3
1:2
1:1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Ratios, Proportions, and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates, Ratios, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Understanding Proportions and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Cost Sharing and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Cost, Ratios, and Rates Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Unit Conversion and Measurement Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Word Problems in Ratios and Measurements

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Scale Factors and Models in Geometry

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade