
Cost and Rate Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the store sells 2 gallons of vinegar for $3, what is the cost per gallon?
$3.00
$2.00
$1.50
$4.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would 30 gallons of vinegar cost if 2 gallons are priced at $3?
$90
$60
$45
$30
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of pasta if 8 pounds cost $12?
$2.00
$1.50
$1.25
$1.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much will the caterer pay for 21 pounds of pasta?
$21.00
$28.50
$31.50
$35.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Lin reads 20 pages in 35 minutes, how many pages can she read in 60 minutes?
30 pages
40 pages
47 pages
34.2 pages
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How long will it take Lin to read a 47-page book at her current reading speed?
90 minutes
82.25 minutes
70 minutes
60 minutes
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many minutes will Diego need to type 385 words if he types 140 words in 4 minutes?
10 minutes
11 minutes
8 minutes
12 minutes
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Real-World Application of Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving Proportions Challenge

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Linear Equations and Word Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Pricing Concepts

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Monthly Costs and Variables in Examples

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Algebraic Equations and Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade