If the store sells 2 gallons of vinegar for $3, what is the cost per gallon?

Cost and Rate Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$3.00
$2.00
$1.50
$4.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would 30 gallons of vinegar cost if 2 gallons are priced at $3?
$90
$60
$45
$30
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of pasta if 8 pounds cost $12?
$2.00
$1.50
$1.25
$1.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much will the caterer pay for 21 pounds of pasta?
$21.00
$28.50
$31.50
$35.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Lin reads 20 pages in 35 minutes, how many pages can she read in 60 minutes?
30 pages
40 pages
47 pages
34.2 pages
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How long will it take Lin to read a 47-page book at her current reading speed?
90 minutes
82.25 minutes
70 minutes
60 minutes
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many minutes will Diego need to type 385 words if he types 140 words in 4 minutes?
10 minutes
11 minutes
8 minutes
12 minutes
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Ratio and Proportion Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Mastering Unit Rates and Their Applications

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving Proportions with Scale Factor

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
Word Problems and Mathematical Operations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Word Problems in Rates and Measurements

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Variables and Equations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Linear Equations and Word Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade