
Unit Pricing and Cost Calculations

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the cost of two ounces of gold is $2,640, what is the cost of one ounce?
$1,320
$2,640
$5,280
$3,960
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would three ounces of gold cost if one ounce is $1,320?
$5,280
$2,640
$3,960
$1,320
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If four pounds of tomatoes cost $14, what is the cost per pound?
$3.50
$7.00
$14.00
$10.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of 11 movie tickets if one ticket costs $12?
$48
$60
$132
$120
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one egg cost if a dozen eggs are priced at $3?
$0.50
$0.75
$1.00
$0.25
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price of peanuts if three pounds cost $7.50?
$2.50
$3.00
$1.50
$2.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If four rolls of toilet paper cost $2, what is the cost per roll?
$1.00
$0.75
$0.50
$0.25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Ratios and Proportions Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Distance, Cost, and Rate Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Rates

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Ratio and Proportion Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Calculating Discounts and Percentages

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Conversion Factors

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Cost and Value Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratio and Proportion Word Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade