If the cost of two ounces of gold is $2,640, what is the cost of one ounce?

Unit Pricing and Cost Calculations

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$1,320
$2,640
$5,280
$3,960
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would three ounces of gold cost if one ounce is $1,320?
$5,280
$2,640
$3,960
$1,320
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If four pounds of tomatoes cost $14, what is the cost per pound?
$3.50
$7.00
$14.00
$10.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of 11 movie tickets if one ticket costs $12?
$48
$60
$132
$120
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one egg cost if a dozen eggs are priced at $3?
$0.50
$0.75
$1.00
$0.25
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price of peanuts if three pounds cost $7.50?
$2.50
$3.00
$1.50
$2.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If four rolls of toilet paper cost $2, what is the cost per roll?
$1.00
$0.75
$0.50
$0.25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Linear Relationships and Rates of Change

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Scale and Proportions in Word Problems

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Ratios and Proportions in Recipes

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Linear Relationships and Their Applications

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Weight, Measurement, and Cost Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Linear Relationships and Rate of Change

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Comparing Prices with Unit Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Word Problems in Measurement and Ratios

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade