
Comparing Rates and Costs
Interactive Video
•
Mathematics, Science, Physical Ed
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the value of an expression if the two numbers used as quotients are very close to each other?
Closer to zero
Closer to one
Closer to two
Closer to three
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Tyler runs 4,200 meters in 30 minutes, how many meters does he run per minute?
120 meters
150 meters
130 meters
140 meters
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who runs faster, Kieran or May, and what is their speed in meters per minute?
May at 210 meters per minute
Kieran at 210 meters per minute
May at 140 meters per minute
Kieran at 140 meters per minute
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which store offers the best deal on baked beans if one store sells 8 cans for $6?
Store with 1 can for 80 cents
Store with 10 cans for $10
Store with 2 cans for $3
Store with 8 cans for $6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one ounce cost if a store sells 28-ounce cans for $1.40?
15 cents
20 cents
10 cents
5 cents
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the effective way to compare rates in different situations?
Using addition
Finding ratios
Using subtraction
Finding averages
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If May travels 15 meters in 6 seconds, what is her speed in meters per second?
2.2 meters per second
2.0 meters per second
3.0 meters per second
2.5 meters per second
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Is it a Function?
Quiz
•
8th - 9th Grade