
Unit Rates and Speed Calculations

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A comparison of two different quantities.
A table of numerical data.
A comparison of a quantity to one unit.
A graph showing changes over time.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a babysitter charges $8 per hour, how much would 5 hours of babysitting cost?
$50
$40
$35
$45
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the cost per cake if 4 cakes cost $12?
Subtract 4 from 12
Add 4 and 12
Divide 12 by 4
Multiply 4 by 12
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of chicken if 3 pounds cost $9?
$4
$3
$5
$2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a black car travels 180 miles in 3 hours, what is its speed in miles per hour?
80 mph
50 mph
60 mph
70 mph
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many miles can a red car travel in 6 hours if it goes 40 miles per hour?
240 miles
200 miles
180 miles
300 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the speed of a blue car if it travels 450 miles in 9 hours?
40 mph
50 mph
70 mph
60 mph
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Unit Rates and Ratios in Real Life

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Unit Rates and Their Applications

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Rate, Distance, and Weight Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportions Practice

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Calculating Speed and Cost

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Analyzing Rates and Variables

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Real-World Applications of Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Calculating Speed and Cost

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade