
Practical Applications of Ratios and Proportions

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What percentage of the grid is shaded if 25 out of 100 squares are filled?
10%
25%
50%
75%
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a four-pack of water costs $3.16, what is the cost per bottle?
$0.75
$0.85
$0.90
$0.79
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which deal is better: 10 juice boxes for $3.50 or 6 for $2.40?
Neither
10 for $3.50
Both are the same
6 for $2.40
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many feet are in 1,408 yards?
3,520 feet
2,640 feet
4,224 feet
5,280 feet
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which animal covered the most distance in one minute?
Ostrich
Coyote
Cougar
Antelope
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would a package with 18 slices cost if 11 slices cost $2.97?
$4.50
$5.00
$5.40
$4.86
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many copies can a machine print in 10 minutes if it prints 480 in 4 minutes?
1,800
1,200
2,400
3,000
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Unit Conversion and Scale Interpretation

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Rates and Ratios Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Conversion and Measurement Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Conversion Concepts and Applications

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Conversion and Measurement Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Measurement Conversions and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade