
Real-World Application of Ratios and Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If an elevator travels 310 feet in 10 seconds, how far will it travel in 12 seconds at the same speed?
400 feet
372 feet
310 feet
360 feet
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Han earns $33 for babysitting 4 hours. How much will he earn for 7 hours at the same rate?
$50.00
$66.00
$57.75
$70.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 450 square foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot?
$1,300
$1,500
$1,000
$1,200
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12, how many pints can you afford for $20?
5 pints
6 pints
7 pints
4 pints
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who types faster based on the given data?
Noah
Andre
Not enough information
Both type at the same speed
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which vendor offers a better deal for corn?
Second vendor with 36 cents per ear
Not enough information
First vendor with 32 cents per ear
Both offer the same deal
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many tablespoons are in one pint?
32 tablespoons
8 tablespoons
16 tablespoons
24 tablespoons
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Practical Applications of Arithmetic Operations

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Constants

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Tropical Fruit Punch and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
U.S. Customary Measurement Conversions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Word Problems in Measurement and Ratios

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Ratios and Proportions in Recipes

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Mastering Multi-Step Unit Conversions in Mathematics and Science

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Household Measurement Conversions

Interactive video
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade