
Practical Math Problem Solving

Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If an elevator travels 310 feet in 10 seconds, how far will it travel in 12 seconds at the same speed?
400 feet
372 feet
310 feet
360 feet
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much will Han earn if he babysits for 7 hours, given he earns $33 for 4 hours?
$57.75
$60.25
$66.00
$49.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per square foot of a 450 square foot apartment in New York City that costs $540,000?
$1,500
$1,250
$1,000
$1,200
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many liters are approximately in a gallon, given there are 33.8 fluid ounces in a liter and 128 fluid ounces in a gallon?
5 liters
3.5 liters
3 liters
4 liters
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who types faster based on the given data?
Andre
Noah
Both type at the same speed
Cannot be determined
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which vendor offers a better deal for corn?
First vendor with 32 cents per ear
Second vendor with 36 cents per ear
Both offer the same deal
Cannot be determined
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many tablespoons are in one pint?
32 tablespoons
16 tablespoons
24 tablespoons
8 tablespoons
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
Conversions and Calculations in Grams and Pounds

Interactive video
•
5th - 6th Grade
9 questions
Unit Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th Grade
11 questions
Solving Linear Equations and Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving Linear Equations and Functions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Percentage Growth and Algebraic Equations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Cost and Value Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Olive Oil Production Calculations

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Measurement and Conversion Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade