

Unit Rates and Pricing Problems
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is NOT a unit rate?
3 minutes per mile
20 miles per hour
5 miles in 15 minutes
32 kilometers per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price of a burrito if 2 burritos cost $14?
$9
$8
$6
$7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost for 10 burritos if each costs $7?
$75
$70
$65
$60
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Noah bought B burritos for C dollars, what is the formula for the unit price?
C - B
C / B
B / C
C + B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Lin bought twice as many burritos as Noah and paid twice the cost, what is Lin's unit price per burrito?
2C / 2B
C / 2B
C / B
2C / B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many bracelets can be made in 5 hours if the rate is 6 bracelets per hour?
25
35
40
30
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you make 66 bracelets at a rate of 6 per hour, how many hours did you work?
11
10
12
13
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?