If a large bucket holds 5 gallons of water, which is equivalent to 19 liters, how many liters does a small bucket hold if it contains 2 gallons?

Practical Applications of Ratios and Percentages

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
8.5 liters
7.6 liters
9.2 liters
6.8 liters
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought a bottle of sparkling water last week for $1.69. This week, it's on sale for 4 bottles for $5. How much did you save per bottle this week?
$0.30
$0.25
$0.44
$0.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 2 pounds of grapes cost $6, what is the cost per pound?
$3
$2
$4
$1.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A cheetah runs 120 meters in 4 seconds. What is its speed in meters per second?
35 m/s
30 m/s
40 m/s
25 m/s
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A penguin walks 10 feet in 6 seconds. How far does it walk in 45 seconds?
70 feet
80 feet
85 feet
75 feet
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal: 10 tacos for $8.49 or 6 tacos for $5.40?
10 tacos for $8.49
6 tacos for $5.40
Both are the same
Depends on the taco size
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What percentage of a dollar is 8 dimes?
75%
85%
90%
80%
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Calculating Costs and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
8 questions
Understanding Unit Rates and Fractions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Decimal Operations and Unit Conversions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Volume Conversion Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Simple Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade