
Unit Rates and Chicken Nuggets

Interactive Video
•
Mathematics, Business, Other
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main concept introduced in the video using chicken nuggets?
The nutritional value of chicken nuggets
How to cook chicken nuggets
The history of Chick-fil-A
Equivalent ratios
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of a box of four chicken nuggets?
$4
$1
$2
$3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does it cost to buy 30 chicken nuggets?
$18
$15
$12
$10
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for a box of six chicken nuggets?
75 cents per nugget
50 cents per nugget
25 cents per nugget
1 dollar per nugget
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the unit rate for chicken nuggets?
Multiply the number of nuggets by the price
Divide the price by the number of nuggets
Add the price and the number of nuggets
Subtract the number of nuggets from the price
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for 12 chicken nuggets?
75 cents per nugget
50 cents per nugget
25 cents per nugget
1 dollar per nugget
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What conclusion is drawn about the unit rates of different deals?
They are all the same
They are inconsistent
They are higher for larger quantities
They vary significantly
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Understanding the Constant of Proportionality

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Price and Rate Comparisons

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
Klitschko hopes to find breakthrough in Ukraine crisis

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
CLEAN : Ukraine on verge of 'civil war': ex-presid

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Cost Per Minute Calculation

Interactive video
•
5th - 8th Grade
10 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
7 questions
Coffee Shop Menu and Prices

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Exploring Unit Rates and Ratios in Word Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade