When dividing a larger number by a smaller number, what is the result typically?

Cost and Measurement Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Less than one
Greater than one
Equal to one
Zero
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which fraction is larger: 2/3 or 7/8?
2/3
Cannot be determined
They are equal
7/8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3/4 of a liter fits into 2/5 of a dispenser, how many liters fit into the whole dispenser?
1 and 1/4 liters
1 and 7/8 liters
2 liters
3 liters
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jada bought 3 and 1/2 yards of fabric for $21. How much does each yard cost?
$5
$8
$7
$6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4/9 kg of baking soda costs $2. How much does 1 kg cost?
$3.50
$4.50
$5.00
$4.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5/4 of a gallon fills 5/6 of a bucket, how many gallons fill the entire bucket?
1 gallon
1 and 1/2 gallons
2 gallons
3 gallons
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one ticket if three tickets cost $12.75?
$4.25
$5.00
$3.75
$4.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Gallons to Liters Conversion Concepts

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Water Flow Rate Conversions

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Unit Conversions: Metric to U.S. Standard

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Mastering Multi-Step Unit Conversions in Mathematics and Science

Interactive video
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Conversion Techniques

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Liters to Gallons Conversion Concepts

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Conversions Between Ounces and Gallons

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade