
Cost and Measurement Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a 10-ounce bag of popcorn costs $6, what would be the cost of a 20-ounce bag if the pricing is proportional?
$18
$10
$12
$15
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the insurance fee example, what is the base fee charged for a vehicle?
$3
$8
$6
$10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does each additional person cost in the state park's vehicle fee structure?
$2
$4
$5
$3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How long does it take to make 20 slices of toast using a toaster with four slots?
140 seconds
175 seconds
245 seconds
210 seconds
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you have 280 seconds, how many slices of toast can you make using the toaster?
28 slices
24 slices
36 slices
32 slices
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the delivery fee charged by the pizza store in the unit summary example?
$2
$3
$10
$5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Tyler's circle has twice the diameter of Lyn's circle, how many times larger is the area of Tyler's circle compared to Lyn's?
Five times
Four times
Three times
Twice
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
6 questions
Comparing Linear Functions: Unit Rates and One-Time Fees

Interactive video
•
6th - 7th Grade
2 questions
Comparing Linear Functions: Unit Rates and One-Time Fees

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Word Problems in Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Characteristics

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Algebraic Expressions and Operations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Internet Plan Cost Analysis

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Percentages and Their Applications

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving Equations and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade