What is the cost per pound of apples if 4 pounds cost $5?

Understanding Basic Math Concepts

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$1.75
$1.00
$1.25
$1.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a half pound of cheese costs $3.50, how much does one pound cost?
$5.00
$6.00
$7.00
$8.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of multiplying a positive number by a negative number?
Zero
Positive
Undefined
Negative
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the product of -2/39 and 39?
0
1
2
-2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the story about the family buying tickets, what does 'x' represent?
Total cost
Number of tickets
Cost of a ticket
Cost of a snack
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the solution for 'x' in the equation 6x + 18 = 24?
4
3
2
1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the tape diagram problem, what is the value of 'x'?
3
2
4
1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Solving Linear Equations and Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving Equations and Percentages

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving Equations and Percentages

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Mathematical Concepts in Real-Life Situations

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Inequalities and Their Applications

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Inequalities and Functions Assessment

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Sales Tax Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Mathematical Problem Solving Techniques

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade