Linear Functions and Word Problems

Linear Functions and Word Problems

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Thomas White

FREE Resource

This video tutorial covers understanding proportional relationships through graphing, calculating costs in a blueberry farm scenario, determining slopes and verifying points on a line, and finding the equation of a line using given points. It provides practical examples and step-by-step instructions to help students grasp these mathematical concepts.

Read more

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Diego jogs 4 miles in 0.4 hours, how far does Priya jog in the same time?

3 miles

4 miles

2 miles

1 mile

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Priya jogs 1 mile in 0.2 hours, how long does it take her to jog 5 miles?

1.5 hours

2 hours

0.5 hours

1 hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost of 12 pounds of blueberries at the farm?

$33.00

$27.50

$19.80

$16.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the cost of 1 pound of blueberries is $2.75, what is the cost of 5 pounds?

$10.00

$15.00

$11.25

$13.75

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much would 20 pounds of blueberries cost?

$60.00

$55.00

$50.00

$45.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following points lies on the line with a slope of 5/8?

(12, 11)

(80, 50)

(0, 0)

(4, 5)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the slope of a line is 0.625, what is the rise over run?

2/3

4/5

3/4

5/8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?