After spending $4.35 at the snack bar and $5.25 at the arcade, how much money does May have left from her $14.50?

Cost and Measurement Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$5.00
$4.90
$4.80
$4.70
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Diego has $40, how many large cheese pizzas can he buy if each costs $7.50?
7 pizzas
6 pizzas
5 pizzas
4 pizzas
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the estimated total cost for two adult tickets and three student tickets if adult tickets are $5.50 and student tickets are $4.25?
$24
$20
$22
$26
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a family pays $25 for tickets costing $23.75, how much change should they receive?
$1.50
$1.75
$1.25
$1.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the exact cost of 3 pounds of chicken if it costs $3.20 per pound?
$9.60
$10.20
$10.00
$9.80
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much more does 3 pounds of beef cost than 3 pounds of chicken if beef is $4.59 per pound?
$4.17
$4.27
$4.47
$4.37
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many 1/5 liter glasses can be filled with a 1.5 liter bottle of water?
5 glasses
6 glasses
7.5 glasses
8 glasses
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
8 questions
How to Write a Real World Equation

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Exploring Grade 6 Mathematics: Unit 2 Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Solving Systems of Equations

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Expressions for Cost and Chairs

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Pizza Cost and Table Arrangement

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Real-World Applications of Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Pizza Cost Expressions and Calculations

Interactive video
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade