
Real-World Application of Ratios and Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a store sells 2 gallons of vinegar for $3, how much would 1 gallon cost?
$2.00
$1.00
$3.00
$1.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A chef needs 15 gallons of vinegar. If 2 gallons cost $3, what is the total cost for 15 gallons?
$15.00
$45.00
$30.00
$22.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much will a caterer pay for 21 pounds of pasta if 8 pounds cost $12?
$31.50
$28.00
$25.50
$30.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of pasta if 8 pounds cost $12?
$1.00
$1.25
$1.50
$2.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Lynn reads 20 pages in 35 minutes, how long will it take her to read a 47-page book?
90 minutes
60 minutes
70 minutes
82 minutes
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much more time does Lynn need to finish the book if she has already read for 60 minutes?
30 minutes
15 minutes
10 minutes
22.25 minutes
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Diego can type 140 words in 4 minutes. How many words can he type in 1 minute?
30 words
35 words
40 words
45 words
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Solving Unit Rate Problems in Math

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Practical Applications of Ratios and Percentages

Interactive video
•
6th - 7th Grade
7 questions
Mathematical Concepts and Problem Solving

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Cost and Rate Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Calculating Rates and Unit Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships and Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rate Problem Solving Challenge

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade