If a store sells 2 gallons of vinegar for $3, how much would 1 gallon cost?

Real-World Application of Ratios and Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$2.00
$1.00
$3.00
$1.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A chef needs 15 gallons of vinegar. If 2 gallons cost $3, what is the total cost for 15 gallons?
$15.00
$45.00
$30.00
$22.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much will a caterer pay for 21 pounds of pasta if 8 pounds cost $12?
$31.50
$28.00
$25.50
$30.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of pasta if 8 pounds cost $12?
$1.00
$1.25
$1.50
$2.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Lynn reads 20 pages in 35 minutes, how long will it take her to read a 47-page book?
90 minutes
60 minutes
70 minutes
82 minutes
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much more time does Lynn need to finish the book if she has already read for 60 minutes?
30 minutes
15 minutes
10 minutes
22.25 minutes
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Diego can type 140 words in 4 minutes. How many words can he type in 1 minute?
30 words
35 words
40 words
45 words
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Variables and Equations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Word Problems in Rates and Measurements

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratios, Proportions, and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Mathematical Problem Solving Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Real-World Applications of Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Decimal Operations and Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade