How much money does Lucas have to paint the cube?

Cube Geometry and Surface Area

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Jackson Turner
FREE Resource
Read more
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$600
$500
$450
$300
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per square yard of paint?
$4
$3
$2
$5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If one side of the cube is 5 yards, what is the area of one face?
20 square yards
25 square yards
30 square yards
35 square yards
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many faces does the cube have?
4
5
6
7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total surface area of the cube?
100 square yards
125 square yards
175 square yards
150 square yards
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Does Lucas have enough money to paint the entire cube?
Yes, he has exactly enough.
No, he needs more money.
No, he has less than half the required amount.
Yes, he has more than enough.
Similar Resources on Quizizz
6 questions
I WONDER - How Do I Calculate The Surface Area Of A Cube?

Interactive video
•
KG - 6th Grade
6 questions
Understanding Product Simplification

Interactive video
•
6th - 8th Grade
6 questions
Calculating Trapezoid Area and Cost

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Finding Roots with TI 30x Calculator

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
8.2 Area of Semicircles

Interactive video
•
6th - 8th Grade
5 questions
Area of Semicircles and Circles

Interactive video
•
6th - 8th Grade
6 questions
Paint Measurement and Conversion Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
2 questions
MATHS - Numbers - Square, Cube & Triangular Numbers

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade