
Distance, Cost, and Rate Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the cost of 1 pound of ground beef is $3.98, how much would 3 pounds cost?
$11.94
$9.95
$7.96
$10.98
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per juice box for Brand A if 8 boxes cost $2.80?
$0.35
$0.32
$0.40
$0.28
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which brand of juice boxes is the least expensive per box?
Brand B
Brand A
Brand D
Brand C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many miles per gallon does Brandon's car travel if it covers 288 miles on 12 gallons?
26 miles
22 miles
24 miles
20 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a house costs $125 per square foot, what is the total cost for a 3000 square foot house?
$350,000
$400,000
$360,000
$375,000
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jaden drives at 3/4 mile per minute. How far will he travel in 10 minutes?
7.5 miles
8 miles
6 miles
7 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per can for Brand A if 3 cans cost $1.77?
$0.59
$0.58
$0.56
$0.60
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is Aliya's speed per minute if she drives 14 miles in 16 minutes?
0.875 miles
0.9 miles
0.85 miles
0.8 miles
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much money is saved by purchasing a monthly zoo pass if a daily visit costs $7.50 and the pass is $30?
$7.50
$5.00
$10.00
$8.00
Similar Resources on Wayground
11 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
6 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Cost Comparisons

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Exploring Rate and Unit Rate Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Calculating Speed and Cost

Interactive video
•
6th - 8th Grade
9 questions
Understanding Unit Rates for Best Buy Decisions

Interactive video
•
5th - 8th Grade
8 questions
Finding Unit Rates from a Graph of a Proportional Relationship

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade