If the cost of 1 pound of ground beef is $3.98, how much would 3 pounds cost?

Distance, Cost, and Rate Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$11.94
$9.95
$7.96
$10.98
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per juice box for Brand A if 8 boxes cost $2.80?
$0.35
$0.32
$0.40
$0.28
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which brand of juice boxes is the least expensive per box?
Brand B
Brand A
Brand D
Brand C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many miles per gallon does Brandon's car travel if it covers 288 miles on 12 gallons?
26 miles
22 miles
24 miles
20 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a house costs $125 per square foot, what is the total cost for a 3000 square foot house?
$350,000
$400,000
$360,000
$375,000
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jaden drives at 3/4 mile per minute. How far will he travel in 10 minutes?
7.5 miles
8 miles
6 miles
7 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per can for Brand A if 3 cans cost $1.77?
$0.59
$0.58
$0.56
$0.60
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is Aliya's speed per minute if she drives 14 miles in 16 minutes?
0.875 miles
0.9 miles
0.85 miles
0.8 miles
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much money is saved by purchasing a monthly zoo pass if a daily visit costs $7.50 and the pass is $30?
$7.50
$5.00
$10.00
$8.00
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Gas Mileage Comparison and Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Conversion Factors

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Unit Conversion and Measurement Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
8 questions
Word Problems in Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Unit Rate Conversions and Applications

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade