
Unit Pricing and Measurement Concepts

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
31 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is it important to use the same measurement units when comparing unit prices?
To save time
To make calculations easier
To avoid using a calculator
To ensure a fair comparison
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in comparing unit prices of items with different units?
Estimate the cost
Find the average price
Convert to the same unit
Calculate the total price
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in comparing unit prices of items with different units?
Find the average price
Calculate the total price
Estimate the cost
Convert to the same unit
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many cups are equivalent to one pint?
One cup
Two cups
Three cups
Four cups
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a jug contains 9 pints, how many cups does it contain?
27 cups
18 cups
36 cups
9 cups
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price per cup for a 15-cup jug of water priced at $24?
$1.80
$1.50
$1.60
$1.70
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price per cup for an 18-cup jug of water priced at $34.20?
$1.95
$1.90
$1.80
$1.85
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
19 questions
Percentage and Volume Measurement Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
17 questions
Unit Conversion and Measurement Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
17 questions
Circle Area and Circumference Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
22 questions
Ch 1 Lesson 1 Video

Interactive video
•
7th Grade
25 questions
Measurement and Estimation of Lengths

Interactive video
•
4th - 5th Grade
28 questions
Unit Rates and Conversion Factors

Interactive video
•
6th - 7th Grade
21 questions
Calculating Costs for Room Molding

Interactive video
•
6th - 7th Grade
21 questions
Unit Conversion and Measurement Systems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade