What is the constant proportionality (K value) used for in proportional relationships?

Proportional Relationships and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To solve problems involving proportional relationships
To calculate the average of two quantities
To find the difference between two quantities
To determine the sum of two quantities
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the recipe ratio problem, what is the K value when using half a cup of sugar and one cup of flour?
1
2
0.5
1.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one foot of rope cost if 6 feet cost $7.50?
$1.25
$1.50
$1.00
$2.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate in the rope cost problem?
$1.50 per foot
$1.00 per foot
$1.25 per foot
$2.00 per foot
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you solve proportional problems using tables?
By dividing the largest value
By subtracting the smallest value
By finding the constant proportionality
By adding all values
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the K value for Tyler's swimming speed problem?
2/1
4/5
5/4
1/2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many bottles of sparkling water are produced for every 8 bottles of plain water?
3
6
5
8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Properties of Similar Triangles

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Honey and Flour Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Constants

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade