
DVD Pricing and Cost Calculations

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost of the DVD pack at Film Extravaganza?
$65.80
$45.80
$75.80
$55.80
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many DVDs are included in the sale pack at Film Extravaganza?
5 DVDs
3 DVDs
4 DVDs
2 DVDs
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step to find the unit price of a DVD in the sale pack?
Multiply the total cost by the number of DVDs
Divide the total cost by the number of DVDs
Subtract the number of DVDs from the total cost
Add the total cost to the number of DVDs
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price of a DVD at Film Extravaganza?
$12.95
$11.95
$13.95
$14.95
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the relationship between Offbeat Movies and Film Extravaganza's DVD prices?
Offbeat Movies matches the unit price
Offbeat Movies does not sell DVDs
Offbeat Movies has a lower unit price
Offbeat Movies has a higher unit price
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one DVD cost at Offbeat Movies?
$14.95
$13.95
$12.95
$11.95
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step to calculate the cost for eight DVDs at Offbeat Movies?
Add the unit price to eight
Multiply the unit price by eight
Divide the unit price by eight
Subtract eight from the unit price
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Understanding Cost Comparison Methods

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Cost, Ratios, and Rates Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Conversion Factors

Interactive video
•
6th - 7th Grade
13 questions
Unit Rates and Best Value

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates, Ratios, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Comparative Measurements and Object Identification

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Equivalent Ratios and Unit Price

Interactive video
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade