Surface Area and Cost of Painting

Surface Area and Cost of Painting

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Thomas White

FREE Resource

Lucas has $450 to paint a cube, with each square yard costing $3. The video explains how to calculate the surface area of the cube, which is 150 square yards, and the total cost to paint it, which is $450. Lucas has exactly the right amount of money to cover the painting costs.

Read more

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total amount of money Lucas has for painting?

$500

$450

$300

$600

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost per square yard of paint?

$2

$3

$5

$4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What shape is the figure that Lucas plans to paint?

Sphere

Cylinder

Pyramid

Cube

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you calculate the surface area of one face of the cube?

5 / 5

5 + 5

5 - 5

5 * 5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the surface area of one face of the cube?

20 square yards

35 square yards

30 square yards

25 square yards

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many faces does the cube have?

7

4

5

6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total surface area of the cube?

100 square yards

125 square yards

150 square yards

200 square yards

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?