
Surface Area and Cost of Painting
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total amount of money Lucas has for painting?
$500
$450
$300
$600
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per square yard of paint?
$2
$3
$5
$4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What shape is the figure that Lucas plans to paint?
Sphere
Cylinder
Pyramid
Cube
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the surface area of one face of the cube?
5 / 5
5 + 5
5 - 5
5 * 5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the surface area of one face of the cube?
20 square yards
35 square yards
30 square yards
25 square yards
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many faces does the cube have?
7
4
5
6
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total surface area of the cube?
100 square yards
125 square yards
150 square yards
200 square yards
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Dollar Store Shopping Strategies
Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Demographic Density and Population Statistics
Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Squaring Two-Digit Numbers Techniques
Interactive video
•
5th - 8th Grade
8 questions
Three-Dimensional Shapes Part 1: Types, Calculating Surface Area
Interactive video
•
6th - 8th Grade
7 questions
Constructing Quadrilaterals and Coordinates
Interactive video
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Triangle Sum and Exterior Angle Theorem Practice
Quiz
•
7th Grade