
Money Management and Cost Calculations
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you buy six bottles of shampoo with a buy-two-get-one-free offer, how much do you pay?
$11
$16.50
$22
$33
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would you pay for three gallons of milk if you choose the most cost-effective option?
$11.40
$11.37
$11.85
$11.10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one gallon of milk if you buy two half-gallon bottles?
$3.79
$3.85
$3.70
$3.90
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does a single gallon bottle of milk cost?
$3.70
$3.75
$3.79
$3.85
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost for six half-gallon bottles of milk?
$11.10
$11.37
$11.40
$11.85
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much money did Harry have initially if he had $28 after giving $20 to his mom?
$95.30
$75.10
$100.00
$87.90
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much less money does Harry have compared to his sister after giving $20 to his mom?
$20.00
$15.20
$28.00
$12.80
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade