Search Header Logo
Understanding Cost, Revenue, and Profit Functions

Understanding Cost, Revenue, and Profit Functions

Assessment

Interactive Video

•

Mathematics

•

9th - 10th Grade

•

Practice Problem

•

Hard

Created by

Jennifer Brown

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the initial fixed cost for the equipment in the teddy bear manufacturing scenario?

$4,000

$1,500

$2,500

$3,000

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does it cost to manufacture one teddy bear?

$2.50

$2.00

$1.50

$1.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the selling price of each teddy bear?

$3.00

$3.50

$4.00

$4.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How is the profit function derived from the cost and revenue functions?

By subtracting the cost function from the revenue function

By adding the cost and revenue functions

By dividing the revenue function by the cost function

By multiplying the cost and revenue functions

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At what point does the company break even in terms of teddy bears sold?

500 teddy bears

1,500 teddy bears

750 teddy bears

1,000 teddy bears

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?