Direct Variation Quiz

Direct Variation Quiz

Assessment

Interactive Video

Mathematics

9th - 10th Grade

Hard

Created by

Nancy Jackson

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the equation form used to represent direct variation?

y = kx

y = k + x

y = x/k

y = mx + b

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a direct variation, what does the constant 'k' represent?

The y-intercept

The slope of the line

The constant of proportionality

The x-intercept

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a pool's water level rises from 2 to 4 inches in 5 to 10 minutes, what is the rate of change?

0.2 inches per minute

0.4 inches per minute

0.6 inches per minute

0.8 inches per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does Julio earn per hour if his earnings are represented by the equation y = 10x?

$15

$10

$5

$20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the constant of proportionality in the equation y = 55x?

105

55

15

5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Why is the pizza pricing scenario not a direct variation?

It is a straight line

It does not have a constant ratio

It passes through the origin

It has a constant ratio

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 2 pounds of cheese cost $8.40, what is the cost per pound?

$2.10

$3.20

$4.20

$5.20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?