
Understanding Equivalent Ratios

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Nancy Jackson
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A rate with a numerator of one
A rate with a denominator of zero
A rate with a denominator of one
A rate with equal numerator and denominator
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you determine if two ratios are equivalent?
By subtracting their denominators
By comparing their unit rates
By adding their numerators
By multiplying their numerators
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you have 20 miles in 5 hours, what is the unit rate?
4 miles per hour
5 miles per hour
6 miles per hour
3 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Are the rates of 3 t-shirts for $21 and 5 t-shirts for $35 equivalent?
No, because the total cost is different
No, because the unit rates are different
Yes, because both have a unit rate of $5 per t-shirt
Yes, because both have a unit rate of $7 per t-shirt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for Felicia's reading of 60 pages in 3 days?
25 pages per day
30 pages per day
15 pages per day
20 pages per day
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Are the bracelet-making rates of Marsha and Jen equivalent?
No, because Marsha makes 3 bracelets per friend and Jen makes 2
Yes, because both make 3 bracelets per friend
Yes, because both make 2 bracelets per friend
No, because Marsha makes 2 bracelets per friend and Jen makes 3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you determine if two ratios are equivalent using fractions?
By adding the numerators
By subtracting the denominators
By multiplying or dividing both terms by the same number
By multiplying the numerators
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Calculating Unit Prices and Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Linear Relationships and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Comparing Speeds and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Understanding Unit Rates Using a Double Number Line

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade