
Understanding Proportional Relationships
Interactive Video
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Jennifer Brown
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 12 oz of honey costs $5.40, what is the cost per ounce?
$0.50
$0.55
$0.45
$0.60
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much honey can you buy for $1?
4 oz
1.5 oz
3 oz
2.2 oz
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which equation represents the cost of honey in terms of ounces?
H = 2.2C
C = 0.45H
H = 0.45C
C = 2.2H
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which point lies on the same graph as (3, 6/5) in a proportional relationship?
(1, 4/10)
(4, 11/5)
(6, 15)
(1.5, 6/10)
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the constant of proportionality for the equation P = 6/4R?
0.75
1.5
2
0.67
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the trail mix recipe, how many cups of peanuts are there for every 4 cups of raisins?
8 cups
3 cups
5 cups
6 cups
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equation for the relationship with a constant of proportionality less than one?
P = 6/4R
R = 4/6P
P = 4/6R
R = 6/4P
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
12 questions
8th U4L11 On Both of the Lines
Quiz
•
8th Grade
33 questions
Algebra 1 Semester 1 Final 2025
Quiz
•
8th - 10th Grade