WorksheetsExam1
Total questions: 10
Worksheet time: 50mins
In the following non planar graph number of independent loop equations are
8
12
7
5
A transmission line has a characteristic impedance of 50 Ω and a resistance of 0.1 Ω/m, if the line is distortion less, the attenuation constant (in Np/m) is
500
5
0.014
0.002
30 dB
46.91 dB
40 dB
49.92 dB
A rectangular waveguide, in dominant TE mode, has dimensions 10 cm x 15 cm. The cut off frequency is
10 GHz
1 GHz
15 GHz
25 GHz
A radar receiver has a noise figure of 10 dB at 300 K having a bandwidth of 2.5 MHz. The minimum power it can receive is
3.45 x 10-15 W
1.38 x 10-15 W
7.5 x 10-15 W
93.15 x 10-15 W
i(t) = 0.5 - 0.125e-1000t A
i(t) = 1.5 - 0.125e-1000t A
i(t) = 0.5 - 0.5e-1000t A
i(t) = 0.375e-1000t A
In a semiconductor material. The hole concentration is found to be 2 x 2.5 x 1015 cm-3. If mobility of carriers is 0.13 m2/ v-s. Then find the current density if electric field intensity is 3.62 x 10-19
7.6237 x 10-4 A/cm2
7.6237 x 10-5 A/cm2
7.6237 x 10-3 A/cm2
none of these
The system is completely state controllable for any non zero values p and q
Only p = 0 and q = 0 result in controllability
The system is uncontrollable for all values of p and q
We cannot conclude about controllability from the given data
A MOSFET has a threshold voltage of 1 V and oxide thickness of 500 x 10-8 [εr = 3.9; ε0 = 8.85 x 10-14 F/cm, q = 1.6 x 10-19 c]. The region under the gate is ion implanted for threshold voltage tailoring. The base and type of impant required to shift threshold voltage to - 1 V are __________ .
8.6 x 1011/cm2, p-type
8.6 x 1011/cm2, n-type
0.86 x 109/cm2, p-type
1.02 x 1012/cm2, n-type
What is the propagation constant for air filled wave guide with dimensions a = 1.59" and b = 0.795" at 4.95 GHz?
0.6698
0.7698
0.503
0.6598
