Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

13 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of triangles to squares given 4 triangles and 12 squares.

Back

1 : 3

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

Back

$31

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

336 dimples in one golf ball. At this rate, 2016 dimples in x golf balls.

Back

6

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ken can walk 40 dogs in 8 hours. How many dogs can he walk in one hour?

Back

5 dogs per hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.

Back

denominator

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a UNIT RATE? Options: 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings

Back

$6 for each hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

Back

9 cookies per dollar

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?