Ratio of triangles to squares given 4 triangles and 12 squares.
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

13 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
1 : 3
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
Back
$31
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
336 dimples in one golf ball. At this rate, 2016 dimples in x golf balls.
Back
6
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ken can walk 40 dogs in 8 hours. How many dogs can he walk in one hour?
Back
5 dogs per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.
Back
denominator
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a UNIT RATE? Options: 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings
Back
$6 for each hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Back
9 cookies per dollar
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate Flashcardizz

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Featheringill Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
12 questions
1.7 - Constant Rate of Change

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
9 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade