Find Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

9 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
500 words in 5 mins
Back
100 words per minute
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
286 miles in 2 hours
Back
143 miles per hr
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
18 orders in 3 days = ________ orders per day
Back
6
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet
Back
11
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which option is the better deal? Doritos $4.39 for 11.5 oz or Cheetos 9.75 oz for $3.24
Back
Cheetos
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
$16.52 per 6 yd
$13.85 per 5 yd
Back
$16.52 for 6 yd
8.
FLASHCARD QUESTION
Front
8ft = ________inches (12inches =1 ft)
Back
96 inches
9.
FLASHCARD QUESTION
Front
100 feet = _________ yards (3 yards in 1 feet)
Back
300 yards
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratio Tables and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
6 questions
Ratio Tables - Practice #1

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
1.4 Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Rational Numbers

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
6.3E Review

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Measurement & Line Plots

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade