Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joe can run 3 2/5 miles in 7/8 of an hour. What is his speed in miles per hour?
Back
3 31/35 mph
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A truck driver drove 120 miles in 1 3/4 hours. What is the speed of the truck in miles per hour?
Back
68 4/7 mph
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A rate expressed as something per one
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the complex fraction shown.
Back
9/40
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Paige mows 1/6 of an acre in 1/4 hour. How many acres does Paige mow per hour?
Back
2/3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: Hannah reads 5/8 page in 2/3 minute.
Back
15/16 pages per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
Graphing Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
7 questions
Ratio and Proportional Relationships

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade