Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Joe can run 3 2/5 miles in 7/8 of an hour. What is his speed in miles per hour?

Back

3  31/35 mph

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A truck driver drove 120 miles in 1  3/4 hours. What is the speed of the truck in miles per hour?

Back

68  4/7  mph

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A rate expressed as something per one

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the complex fraction shown.

Back

9/40

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Paige mows 1/6 of an acre in 1/4 hour. How many acres does Paige mow per hour?

Back

2/3

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: Hannah reads 5/8 page in 2/3 minute.

Back

15/16 pages per minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?