Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

18 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Tom is deciding between two cars based upon the gas consumption. He wants to get the car that gets more miles per gallon. Car A traveled 90 miles using 5 gallons of gas. Car B traveled 168 miles using 8 gallons of gas. How many mpg does car A get? How many mpg does Car B get? Which car should Tom buy?

Back

Car A 18 mpg, Car B 21 mpg, Car B

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

It takes 4 quarts of paint to cover 560 square feet. How many quarts of the same paint are needed to cover 140 square feet?

Back

1 quart

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

Back

$12

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?

Back

9 gallons

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

150 grams of fertilizer is required for a land area of 6 square acres. How many grams of fertilizer is needed for 13 square acres? Options: 25 grams, 300 grams, 325 grams, 310 grams

Back

325 grams

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?

Back

$1.50 per pound

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?

Back

280 miles

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?