
Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
Back
$1.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet
Back
11
Tags
CCSS.3.OA.B.6
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate, in miles per hour, for the graph? Options: 60 miles per hour, 30 miles per hour, 120 miles per hour, 90 miles per hour
Back
30 miles per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?
Back
$1.40
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ways a ratio can be written: 3=4, 3 : 4, 3 / 4, 3 to 4. Which is NOT correct?
Back
3=4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of red apples to green apples?
Back
4 to 3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?