Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. ...
  5. Unit Rates
Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

•

Mathematics

•

6th Grade

•

Practice Problem

•

Hard

•
CCSS
6.RP.A.1, 3.OA.B.6, 7.RP.A.2D

+2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)

Media Image

Back

$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet

Back

11

Tags

CCSS.3.OA.B.6

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate, in miles per hour, for the graph? Options: 60 miles per hour, 30 miles per hour, 120 miles per hour, 90 miles per hour

Media Image

Back

30 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?

Back

$1.40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ways a ratio can be written: 3=4, 3 : 4, 3 / 4, 3 to 4. Which is NOT correct?

Back

3=4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of red apples to green apples?

Media Image

Back

4 to 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?