Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$28.75 per hour
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio of cookies to cupcakes when there are 50 cookies and 35 cupcakes.
Back
10:7
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of these ratios is equivalent to 3:4? Options: 12:9, 9:20, 9:12, 803:804
Back
9:12
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of hearts to flashes?
Back
4/5
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many pencils are there in 8 boxes?
Back
96 pencils
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much would it cost for 7 pounds of concrete?
Back
$56
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What would be the ratio of red apples to green apples if there were double the amount of apples?
Back
8 red apples to 6 green apples
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
CFA - Ratio 6.1*

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Writing Ratios

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios!

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Basics

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Ratios and Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade