Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Back

$28.75 per hour

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of cookies to cupcakes when there are 50 cookies and 35 cupcakes.

Back

10:7

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of these ratios is equivalent to 3:4? Options: 12:9, 9:20, 9:12, 803:804

Back

9:12

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of hearts to flashes?

Back

4/5

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many pencils are there in 8 boxes?

Back

96 pencils

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much would it cost for 7 pounds of concrete?

Back

$56

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What would be the ratio of red apples to green apples if there were double the amount of apples?

Back

8 red apples to 6 green apples

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?