Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What mathematical operation do ratios involve? Options: addition, subtraction, multiplication, division

Back

division

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of apples in the fridge to apples on the table if there are 20 apples in the fridge and 9 on the table.

Back

20/9

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

Back

$0.20

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rate is a ratio that compares

Back

Quantities with different units

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of:

Miles and cars

,

Miles and hours

,

Miles only

,

Hours only

Back

Miles and hours

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

Back

1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?