Finding unit rates

Finding unit rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit rate of cookies per dollar if 36 cookies cost $4?

Back

9 cookies per dollar

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Back

$25 per hour

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What mathematical operation does unit rates involve? Options: addition, subtraction, multiplication, division

Back

division

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit price of a 5-pound bag of cat food costing $11?

Back

$2.20 per pound

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

180 students are divided into 15 teams. How many students are on each team now?

Back

12 students per team

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?