Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
Back
325 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
Back
$3.60
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
Back
The 12-pack
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit rate as slope

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Graphs

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Slope, Rate of Change, Unit Rate Review for 2a: SA

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Slope, Rate of Change, Unit Rate Review for 2a: SA

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Graphs

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade