Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+4

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD

Front

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

Back

325 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

FLASHCARD

Front

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

Back

$3.60

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

FLASHCARD

Front

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

Back

The 12-pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

FLASHCARD

Front

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

8.

FLASHCARD

Front

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

,

3

,

1

,

2

Back

1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

9.

FLASHCARD

Front

If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?

Back

15 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

10.

FLASHCARD

Front

If your heart beats 20 times in 15 seconds, how many times does it beat in one minute?

Back

80 beats per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?