Unit Rates

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+4
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD
Front
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
Back
325 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD
Front
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
Back
$3.60
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
FLASHCARD
Front
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
Back
The 12-pack
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD
Front
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
8.
FLASHCARD
Front
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
,3
,1
,2
Back
1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
9.
FLASHCARD
Front
If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?
Back
15 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
10.
FLASHCARD
Front
If your heart beats 20 times in 15 seconds, how many times does it beat in one minute?
Back
80 beats per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

•
8th Grade
15 questions
Unit rate as slope

•
8th Grade
15 questions
Unit Rate

•
8th Grade
15 questions
7.RP.1

•
7th - 8th Grade
15 questions
Constant Rate of Change

•
7th - 8th Grade
15 questions
Representing Proportional Relationships

•
8th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1

•
3rd Grade
37 questions
Math STAAR Review

•
4th Grade
12 questions
Earth Day

•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy

•
5th Grade
20 questions
Science STAAR Review! 23-24

•
5th Grade
22 questions
HCS Grade 4 Simulation Assessment_1 2425sy

•
4th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2

•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
5 questions
8.PS/PFA Quizizz Day 1

•
6th - 8th Grade
15 questions
8TH GRADE MATH SBAC REVIEW PART 3

•
8th Grade
5 questions
8.PS/PFA Quizizz Day 4

•
6th - 8th Grade
20 questions
STAAR Math Review 2023

•
8th Grade
45 questions
Gr8 Math STAAR Review

•
8th Grade
34 questions
8th Math STAAR Review

•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit

•
8th Grade
5 questions
8.PS/PFA Quizizz Day 3

•
6th - 8th Grade