You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Unit Rate, Types of Slope, and Slope from a Graph Check

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ernie travels 195 miles in 3 hours at a constant speed. How far will he travel in 5 hours?
Back
325 miles
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the slope? Options: Positive, Negative, Zero, Undefined
Back
Undefined
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the slope? Options: Positive, Negative, Zero, No Slope
Back
Positive
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the slope? Options: Positive, Negative, Zero, Undefined
Back
Negative
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What type of slope is portrayed in the image? Options: Positive, Negative, Zero, Undefined
Back
Zero
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Slope

Flashcard
•
8th Grade
9 questions
Finding slope from a graph

Flashcard
•
9th Grade
11 questions
Slope From a Graph (Synchronous)

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Finding Slope

Flashcard
•
8th Grade
13 questions
slope-intercept

Flashcard
•
8th Grade
12 questions
Slope & Linear Functions

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
8th Grade 3.2 Finding Slope

Flashcard
•
7th - 8th Grade
12 questions
Writing Linear Equations from Graphs.

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade