Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

13 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

Back

unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost for 5 ounces of yogurt is $2.50. What is the cost of 1 ounce?

Back

$0.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?

Back

$0.40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sam buys 5 pounds of meat for $5.50. How much did he pay for each pound?

Back

$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

This is an example of:
- unit
- quantity
- equivalent ratio
- mass

Back

equivalent ratio

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Another name for equivalent ratios could be: unit, rate, quantity, equivalent fractions

Back

equivalent fractions

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jen rides her bike 15 miles in two hours. What is her speed in miles per hour?

Back

7.5 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?