Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

13 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
Back
unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost for 5 ounces of yogurt is $2.50. What is the cost of 1 ounce?
Back
$0.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?
Back
$0.40
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sam buys 5 pounds of meat for $5.50. How much did he pay for each pound?
Back
$1.10 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
This is an example of:
- unit
- quantity
- equivalent ratio
- mass
Back
equivalent ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Another name for equivalent ratios could be: unit, rate, quantity, equivalent fractions
Back
equivalent fractions
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jen rides her bike 15 miles in two hours. What is her speed in miles per hour?
Back
7.5 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
6th 5-5 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Simple Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade