Rates and Unit rates review flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?
Back
$2.50
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag. How many pieces are there per ounce?
Back
5 pieces
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
Back
10
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Back
$0.65 per apple
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alicia drove 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?
Back
60.8 miles per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade