Rates and Unit rates review flashcard

Rates and Unit rates review flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Back

$2.50

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag. How many pieces are there per ounce?

Back

5 pieces

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?

Back

10

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

Back

$0.65 per apple

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alicia drove 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?

Back

60.8 miles per hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?