Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio in fraction form that has a denominator of 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost per pound of a product?

Back

To calculate the cost per pound, divide the total cost of the product by its weight in pounds.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which bag of dog food has the lowest cost per pound: 20-lb for $23.44, 8-lb for $9.88, or 40-lb for $49.00?

Back

The 20-lb bag has the lowest cost per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equivalent ratio of 6:1?

Back

Any ratio that maintains the same proportion, such as 12:2 or 18:3.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 20 adult movie tickets cost $250, what is the cost of one adult ticket?

Back

One adult ticket costs $12.50.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price of an item?

Back

Divide the total price by the number of units (e.g., slices, pounds, etc.).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Sargento cheese slices priced at $2.48 for 10 slices?

Back

The unit price is $0.248 per slice.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?