Rates & Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio in fraction form that has a denominator of 1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per pound of a product?
Back
To calculate the cost per pound, divide the total cost of the product by its weight in pounds.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which bag of dog food has the lowest cost per pound: 20-lb for $23.44, 8-lb for $9.88, or 40-lb for $49.00?
Back
The 20-lb bag has the lowest cost per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the equivalent ratio of 6:1?
Back
Any ratio that maintains the same proportion, such as 12:2 or 18:3.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 20 adult movie tickets cost $250, what is the cost of one adult ticket?
Back
One adult ticket costs $12.50.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
Divide the total price by the number of units (e.g., slices, pounds, etc.).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sargento cheese slices priced at $2.48 for 10 slices?
Back
The unit price is $0.248 per slice.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Comparing Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Better Buy

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates - 6th Grade

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit rates review flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Comparing Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade