What is a unit rate?
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a ratio in fraction form that has a denominator of 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per pound of a product?
Back
To calculate the cost per pound, divide the total cost of the product by its weight in pounds.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which bag of dog food has the lowest cost per pound: 20-lb for $23.44, 8-lb for $9.88, or 40-lb for $49.00?
Back
The 20-lb bag has the lowest cost per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the equivalent ratio of 6:1?
Back
Any ratio that maintains the same proportion, such as 12:2 or 18:3.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 20 adult movie tickets cost $250, what is the cost of one adult ticket?
Back
One adult ticket costs $12.50.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
Divide the total price by the number of units (e.g., slices, pounds, etc.).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sargento cheese slices priced at $2.48 for 10 slices?
Back
The unit price is $0.248 per slice.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit rates review flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Comparing Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates - 6th Grade

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
47 questions
NC 6th Grade EOG Math Review - Released Test 2015

Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Mean, Median, Mode, and Range

Quiz
•
6th Grade