
Unit 7 Unit Rates 2024
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $20 for 4 hours of work, the unit rate is $5 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 60 miles driven in 2 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 2 hours = 30 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Piper earned $20.40 in 3 hours, what is her rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which product is a better buy?
Back
To determine which product is a better buy, calculate the unit price (cost per ounce or cost per item) for each product and compare them.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sandy is at the grocery store trying to decide between a 12 ounce can of corn for $1.92 and a 20 ounce can for $3.00. Which is the better buy?
Back
The 20 ounce can is the better buy.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the average rate of pages read per minute if Mrs. Jones reads 75 pages in 25 minutes?
Back
3 pages per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost of one ticket if you know the total cost and number of tickets?
Back
Divide the total cost by the number of tickets. For example, if 20 tickets cost $250, then the cost per ticket is $250 ÷ 20 = $12.50.
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?