Unit 7 Unit Rates 2024

Unit 7 Unit Rates 2024

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $20 for 4 hours of work, the unit rate is $5 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 60 miles driven in 2 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 2 hours = 30 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Piper earned $20.40 in 3 hours, what is her rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine which product is a better buy?

Back

To determine which product is a better buy, calculate the unit price (cost per ounce or cost per item) for each product and compare them.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sandy is at the grocery store trying to decide between a 12 ounce can of corn for $1.92 and a 20 ounce can for $3.00. Which is the better buy?

Back

The 20 ounce can is the better buy.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the average rate of pages read per minute if Mrs. Jones reads 75 pages in 25 minutes?

Back

3 pages per minute.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost of one ticket if you know the total cost and number of tickets?

Back

Divide the total cost by the number of tickets. For example, if 20 tickets cost $250, then the cost per ticket is $250 ÷ 20 = $12.50.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?